Vášeň s názvom weimarský stavač

12.02.2022

Na fotografii je Brixie, fena weimarského stavača vo veku 12 rokov. Pri myšlienke na ňu vzdávam hold aj neuroplasticite mozgu, aj vďaka ktorej sa z človeka s negatívnym vzťahom ku psom (či vlastne k sebe?) stal podstatne tolerantnejší a flexibilnejší človek, a - na prvý dojem nemožné - človek, ktorý psy MILUJE.

Weimarský stavač je klasifikovaný ako poľovné a spoločenské plemeno. Označovaný ako pes aristokrat, šedá eminencia a "viac-ako-pes". So všetkým súhlasím a pridávam svoju skúsenosť: mať vedľa seba šťastného weimara predurčuje zodpovednosť, postoj, vzťah k prírode, znalosti, ochota hľadať a skúšať vhodné prístupy, nekonečná trpezlivosť a čas.

Rozhodnutie pre stavača bolo jednoznačné - ideálny spoločník pri prechádzkach v lese. Weimar je oddaný parťák, inteligentný, hravý a výnimočne temperamentný pes. Stavila som na inteligenciu a potrebu interakcie weimara s človekom, a starostlivosť sa po nejakom čase pozvoľna zmenila na príjemné chvíle, dni, mesiace, roky - život s Brixie, Žofiou, Mandy a Tracey.

Brixie

Láska na prvý pohľad. Prvý pes, dokonalý celoživotný vzťah, sedemnásť pestrých rokov s brilantným pozorovateľom a na cieľ (primárne jedlo, hru a vašu pozornosť) orientovaným jedincom. Koniec koncov je weimarský stavač pre svoju výdrž chovaný, obdivovaný a oceňovaný. Výdrž, pri ktorej zistíte, kde sú vaše hranice flexibility a ako cicavec s výsadou myslenia rýchlo nachádzate  vo vytrvalosti a oddanosti psa radšej viac zaľúbenia ako starostí.

Elegancia a charizma Brixie je obdivuhodná a evidentná. Ako matka sa brilantne postarala najprv o 9, neskôr o 7 zdravých a extrémne hravých šteniat. Ako zrelý pes cestovala, spoznala veľa mojich priateľov a ich deti. Vďaka nej mnohí prekonali strach zo psov. Ako pes senior ostala elegantná a charizmatická. Brixie je osobnosť tak nezabudnuteľná, výnimočná, radosť, vďačnosť, hlboký cit a REŠPEKT prebúdzajúca, že vždy, keď si na ňu spomeniem, obdivujem jej schopnosti vnímať, prejavovať to a cítiť, a aj súcítiť.

Žofia

Žofku, jedinú fenku z druhého vrhu, som si veľmi priala. Pochopiteľne by som si najradšej nechala všetky šteniatka od Brixie, avšak v tom čase to nebolo možné. Tandem Brixie&Žofie dostatočne nahradil svojou impulzívnosťou celú smečku.


Okrem komplexne pôžitkárskej povahy a pravidelnej INŠPIRÁCIE k zmenám v mojom živote prekvapovala aj pohybovým talentom. Dokázala sa sama prikryť, vyskočiť mi do náručia v stresových situáciách a postupne, pomaličky, nenápadne obsadiť obľúbené miesta a veci. So svojím charakteristickým pôvabom ma naučila pracovať so strachom pri ochoreniach a darovala mi značný diel slobody po spracovaní rozhodnutia pre eutanáziu. Spolu s Brixie sú mojimi prvými zvieracími klientmi reflexnej terapie, mojou neodmysliteľnou rodinou a tak trochu "deťmi". Bez debaty.

Mandy

Meno ju dokonale charakterizuje - Mandy - Loveable = Milujúca.

Taká je nielen keď máte pri sebe jedlo a presne také milujúce prostredie potrebuje a má. Reakcie odpozorovala a naučila sa od Brixie a to dôslednejšie ako Žofia, ktorá celý život prežila vedľa svojej mamy. Svedčia o tom jej zrelé prejavy pri sociálizácii s ľuďmi a inými cicavcami. V teréne jednoznačne dominantná, v pohľadoch a pózach neprekonateľná.

Mandy je nádherné šteňa, ktoré vás za spoločnú HRU zbožňuje a má chuť hrať sa v podstate non-stop. Avšak v okamihu zmeny sa pohotovo správa ako zrelý pes. Mňa si získala v prvých dvoch sekundách.

Tracey

Meno Tracey - fighter, warrior = bojovník výstižne charakterizuje jednu z primárnych čŕt tohto weimara.

Vzhľadom krásna, pohybom vznešená, povahou v rámci smečky alebo s Mandy po boku večne hravé šteňa. Mimo smečky sa prejavuje ako zrelá fena s nádherným telom. Externé vzruchy prostredia z nej v sekunde spravia tryskáč rútiaci sa za motorkou, srnou alebo loptičkou, Je to jedna z podôb ako sa prejavuje jej TEMPERAMENT. Temperament stavača je príťažlivý a vidieť psy voľne behať je vskutku radosť. Moja pripútanosť k nim a rešpekt voči voľne žijúcej zveri spolu so skúsenosťami rozhodne prispeli mojim weimarom k početným hrám v rámci obľúbeného domáceho výbehu a k spoločným prechádzkam v teréne na vodítku.

Weimar priťahuje ako magnet. Modré oči, striebristá jemná srsť, dokonale tvarované telo. Zaujme ako vzhľadom, tak i povahou a svedomitosťou v práci. Weimar pracuje rád a potrebuje SPOLOČNOSŤ. Vyžaduje váš čas, dôveru, pozornosť. Ani sekundu vás nenudí. Jeho inštinkty sa prejavia v teréne a vtedy sa z prítulného miláčika (privlastní si vašu sedačku, auto, ponožky - v princípe aj vás a ľudí okolo vás) stáva excelentný lovec. Vytrvalý, non-stop v strehu, bystrý a prudko reaktívny. Paradoxom je, že je rovnakou mierou plachý a veľmi citlivý na prístup, tón, aj na fyzické zaobchádzanie. Pri tomto nádhernom spoločníkovi  je vhodné a najmä praktické mať jeho základné potreby neustále na pamäti.

Keď je čas nechať ísť

Byť svedkom fyzického utrpenia je neúnosný pocit. Emočne náročné je aj rozhodovanie sa o ukončení života živej bytosti. Hoci som vďačná za možnosť eutanázie a priame zážitky s ňou spojené, obdobia bezprostredne po strate bývajú bolestivé. Spomienky zo všetkých tie najkrajšie mi pomáhajú žiť KĽUDnejšie.

Často dostávam otázku, či život s aktívnym psom nie je náročný. Je pravda, že weimar vás môže prekvapiť, keď to vôbec nečakáte, no ja naše spolužitie s weimarskými stavačmi, vtipné situácie, spoločnú zábavu, pravidelnú dávku oxytocínu a hlavne to každodenné dobrodružstvo vnímam ako neoceniteľný dar.

Takže za mňa VĎAKA, VZÁCNY STAVAČ WEIMARSKÝ!